سپاس از شما برای انتخاب مای بی‌بی به عنوان نرم‌افزار تالارگفتگو خود!

ما فرایند نصب را به بسیاری مراحل کوچک‌تر شکسته‌ایم. اگر آن دلهره آور به نظر می‌رسد، نگران نباشید; اگر شما نیاز به هرگونه کمکی داشتید می‌توانید با ایجاد یک تاپیک در انجمن‌های پشتیبانی از ما کمک بخواهید و ما به شما کمک خواهیم کرد.

 • مای بی‌بی با ویژگی‌هایش که از یک نرم‌افزار انجمن ساز انتظار می‌رود و برخی ویژگی‌های منحصر به فرد که در جای دیگری یافت نمی‌شوند می‌آید.
 • مشکلی با مای بی‌بی دارید؟ پشتیبانی در انجمن‌های مای بی‌بی فارسی به صورت رایگان برای همه‌ی مردم صورت می‌پذیرد!
 • مای بی‌بی به سادگی قابل سفارشی‌سازی با توجه به نیازهای سایت شما می‌باشد.
 • بهترین برای همه، مای بی‌بی تحت لیسانس GNU Lesser GPL منتشر می‌شود و درنتیجه این واقعا به طور کامل رایگان است! بدون هیچ تبلیغ اجباری، هزینه‌، هیچ ثبت‌نامی و هیچ اشتراک ایمیلی اجباری‌ای!
 • شما نیاز به یک میزبان وب برای اجرای انجمن خود خواهید داشت
 • میزبان شما باید چند نیاز اساسی را برآورده سازد تا MyBB به‌درستی اجرا شود.

آماده سازی

دریافت کردن فایل‌های مای بی‌بی

 1. درابتدا، بسته‌ی مای بی‌بی را از طریق صفحه‌ی دانلود‌های مای بی‌بی دریافت کنید
 2. پس از دریافت فایل zip ، آن را unzip/decompress کنید.
  • در ویندوز شما می‌توانید از built in utility یا یک نرم‌افزار مثل 7-zip استفاده نمائید.
  • در سیستم‌های *nix شما می‌توانید فرمان unzip mybb-package-name.zip را اجرا کنید

بازگذاری فایل‌ها

در فایل Zip پس از استخراج آن دو پوشه وجود دارد: Documentation و Upload. پوشه‌ی Documentation شامل اطلاعات مفیدی در مورد مای بی‌بی است، که شما نیاز به آپلود آن ندارید.

در ادامه، شما نیاز به آپلود محتویات پوشه‌ی Upload/ در پوشه‌ی ریشه‌ی سایت خود دارید (در برخی مواقع www, htdocs یا httpdocs خوانده می‌شود)، یا یک پوشه‌ی فرعی از پوشه‌ی اصلی خود (مثل /forums یا /community).

فرایند بارگذاری فایل‌های شما به پیکربندی میزبان شما بستگی دارد،ولی FTP رایج‌ترین روش است. FileZilla یک سرویس‌دهنده‌ی FTP رایگان است که برای آپلود MyBB مناسب است.

دسترسی فایل‌ها

دسترسی‌های خاص برای فایل‌های مای بی‌بی برای درستی کار آن لازم است. هنگامی که فایل‌های خود را آپلود کردید، شما نیاز خواهید داشت که دسترسی فایل‌ها و پوشه‌های خاص را تعیین کنید.

** قبل از اعمال کردن دسترسی‌های فایل‌ها، فایل config.default.php را به config.php تغییر نام دهید.

سیستم‌های *nix به وسیله‌ی CHMOD

اگر شما اجازه‌ی SSH دارید، شما می‌توایند دسترسی‌های لازم را ازطریق دستور زیر اعمال کنید، این را از طریق ریشه‌ی MyBB اعمال کنید:

chmod 666 inc/config.php inc/settings.php
chmod 777 cache/ cache/themes/ uploads/ uploads/avatars/

در صورت تمایل، شما همچنین می‌توانید مجوزهای زیر را اعمال کنید:

chmod 666 inc/languages/english/*.php inc/languages/english/admin/*.php
chmod 777 cache/ cache/themes/ uploads/ uploads/avatars/ admin/backups/

اگر شما از FileZilla استفاده می‌کنید، شما می‌توانید بر روی فایل راست کلیک کرده و بر روی File Attributes برای ویرایش دسترسی های فایل کلیک کنید.

سیستم‌های ویندویز

در سیستم‌های ویندویز شما نیاز به دنبال‌کردن این دستور‌العمل‌ها دارید. به طورکلی فایل‌ها و پوشه‌های ذکرشده در بالا نیاز به دسترسی اصلاح کامل دارند.

نصب کننده

برای دسترسی به نصب‌کننده شما باید به پوشه‌ی install/ از سایت‌خود در مرورگر خود بروید. به طور مثال،اگر دامنه‌ی شما example.com بوده و شما فایل‌های مای بی‌بی را در ریشه‌ی وب‌سایت خود آپلود کرده باشید، باید به http://example.com/install بروید، یا اگر شما در یک پوشه‌ی فرعی مثل forums/ آپلود کرده‌باشید باید به http://example.com/forums/install بروید.

خوش‌آمد گویی

اگر شما با موفقیت فایل‌های مای بي‌بی را آپلود کرده و به نصب کننده دسترسی پیدا کرده باشید، صفحه‌ای مانند صفحه‌ی زیر را مشاهده خواهید کرد:

Welcome screen

همه‌ی کاری که شما در این صفحه باید انجام دهید، کلیک کردن بر روی بعدی است.

قرارداد استفاده

شما باید قبل از اینکه مای بی‌بی را نصب کنید، قرارداد استفاده آن را بخوانید و تایید کنید. شما باید به توافق‌نامه‌ی استفاده تا زمانی که مای بی‌بی نصب است پایبند باشید. پس از خواندن قرارداد استفاده ، بر روی بعدی کلیک کنید.

اگر شما می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره‌ی GNU LGPL license داشته باشید و بدانید که این چه معنی‌ای برای شما دارد، consult the GNU website را بخوانید.

License screen

بررسی نیاز مندی‌ها

این صفحه بررسی می‌کند که سرور شما نیاز‌مندی‌های لازم را برای اجرای مای بي‌بی دارا باشد. اگر این‌طور نبود در این صفحه آگاه خواهید شد. اگر همه‌چیز به درستی کار می‌کرد, شما باید بر روی دکمه‌ی بعدی در این صفحه کلیک کنید.

Requirements screen

پیکربندی پایگاه داده

این صفحه برای پیکربندی پایگاه داده شماست. اگر جاوااسکریپت فعال باشد، شما تنها فیلد‌هایی را خواهید دید که که مربوط به موتور پایگاه داده انتخاب شده‌ی شما باشد. در زیر به توضیح هریک از این فیلد‌ها می‌پردازیم:

موتور پایگاه داده

این موتوری است که شما از آن استفاده خواهید کرد. حداکثر, این گزینه‌های MySQL, MySQL Improved, SQLite 3, یا PgSQL. به احتمال زیاد هستند، فقط MySQL یا چیزی شبیه به آن انتخاب خوبی برای شما خواهند بود. اگر شما گزینه‌های MySQL و MySQL Improved را داشتید، معمولا Improved انتخاب بهتری است.

هاست پایگاه داده

این سروری است که پایگاه داده در آن قرار دارد. اگر چیزی توسط هاست شما گفته نشده‌اس، این باید localhost باشد. این گزینه برای نصب‌های SQLite نیاز نیست.

نام کاربری پایگاه داده

نام‌کاربری‌ای که شما ساخته اید یا برای دسترسی به پایگاه داده‌خود برای مای بي‌بی استفاده می‌کنید. این گزینه برای نصب‌های SQLite لازم نیست.

رمز پایگاه داده

رمزعبوری که برای نام‌کاربری‌ای که وارد کرده‌اید استفاده می‌کنید. این گزینه برای SQLite لازم نیست.

نام پایگاه داده

نام پایگاه داده‌ای که می‌خواهید مای بی‌بی در آن نصب شود. این گزینه برای نصب‌های SQLite نیاز نیست.

مسیر پایگاه داده

مسیری که می‌خواهید فایل SQLite در آنجا ذخیره شود. این گزینه تنها در صورتی نیاز است که شما SQLite 3 را انتخاب کرده باشید.

پیشوند جدول

این پیشوندی برای جدول‌ها در پایگاه داده است. مگر در مواردی که شما یک نصب مای بی‌بی در پایگاه داده انتخاب شده با پیشوند جدول mybb_ داشته باشید, بهتر است که همان چیزی که هست رهایش کنید. اگر شما یک نصب دیگری را قبلا در این پایگاه داده انجام داده اید، شما باید این را به چیز دیگری تغییر دهید.

هنگامی که اطلاعات را به درستی وارد کردید، شما باید بر روی گزینه‌ی بعدی کلیک کنید. اگر نصب کننده نتواند به پایگاه داده دسترسی پیدا کند، به شما گفته خواهد شد، این به این معنی‌است که شما یک(یا بیشتر) از اطلاعات را درست وارد نکرده‌اید.

اگر شما مشکلاتی با این مرحله دارید، با میزبان وبتان تماس بگیرید تا بفهمید که مقدار درست هاست، نام‌کاربری و رمز عبور چیست. این معمولا در کنترل پنل هاست شما یافت می‌شود (مثل cPanel, Ensim, DirectAdmin, Plesk).

Database screen

ساخت جدول‌ها

در این مرحله، جدول‌های پایگاه داده اضافه می‌شوند. هیچ ورودی کاربری در این مرحله نیاز نیست، پس بر روی بعدی* کلیک کنید وقتی که ظاهر شد. این صفحه ممکن است چند لحظه برای بارگذاری زمان ببرد* پس لطفا تا زمانی که جدول‌ها به پایگاه داده اضافه شوند صبر کنید.

Table creation screen

افزودن محتواهای خام

در این مرحله، اطلاعات پیش‌فرض به جدول‌های پایگاه داده اضافه می‌شوند. هیچ ورودی کاربری در این صفحه نیاز نیست، بر پس روی بعدی زمانی که ظاهر شد کلیک کنید.

Data insertion screen

افزودن پوسته

اطلاعات پوسته در این صفحه در انجمنتان بارگذاری می‌شوند. هیچ اطلاعات کاربری در این صفحه لازم نیست، پس وقتی که کلید بعدی ظاهر شد بر روی بعدی کلیک کنید.

Theme installation screen

پیکربندی انجمن

اینها تنظیماتی هستند که برای اجرای انجمن شما مهم هستند. مای بی‌بی تلاش می‌کند که این فیلد‌ها را با مقدار صحیح پر کند؛ پس شما باید دوباره بررسی کنید که این فیلد‌ها با مقدار درستی پر شده باشند. این تنظیمات بعدا در صورت نیاز می‌توانند تغییر یابند.

نام انجمن

این نام انجمنی هست که شما دارید آنرا نصب می‌کنید. به صورت پیش‌فرض،این Forums است.

URL انجمن

این آدرس انجمن‌های شماست. این باید به صورت خودکار پر شود، ولی همیشه خوب است که اطمینان حاصل کنید که این URL صحیح است. به‌یاد داشته باشید که این نباید شامل اسلش پایانی باشد.

نام وب‌سایت

این نام وب‌سایت شما است(اگر شما یکی داشته باشید). این تنظیم برای لینک وب‌سایت شما در پایین انجمن‌هاست. این نام متن ساده‌ای است که برای لینک وب‌سایت شما استفاده خواهد شد.

URL وب‌سای

این URL وب‌سایت شما است (اگر یکی داشته باشید). اگر شما وب سایتی ندارید، می‌توانید این را خالی رها کنید.

دامنه کوکی

این دامنه‌ای است برای کوکی‌ها با آن تنظیم می‌شوند. در ۱.۴ به بعد، این فیلد به صورت پیش‌فرض با داده‌های مناسب پر می‌شود.

مسیر کوکی

مسیری که کوکی‌ها با آن تنظیم شوند. اگر شما بیش‌از یک مای بی‌بی بر روی دامنه‌ی خود نصب کرده‌اید، پیشنهاد می‌شود که این را به مسیر انجمن خود (به طور مثال، /forums/) تغییر دهید. این فیلد در ۱.۴ به بعد به صورت پیش‌فرض با داده‌های مناسب پر می‌شود.

ایمیل تماس

این ایمیل شما است که کاربران بتوانند از طریق لینک تماس با ما در پایین انجمنتان با شما در تماس باشید. این همچنین ایمیل وب‌مستر انجمن شما نیز خواهد بود و برای ایمیل‌هایی که انجمنتان ارسال می‌کند استفاده خواهد شد.

Config screen

کاربر مدیرکل

حساب‌کاربری مدیر کل اولین حساب کاربری در انجمن شما است (شناخته‌شدن با شناسه‌ی کاربری #1). این کاربر به همه‌ی بخش‌های پنل مدیریت دسترسی دارد.

نام کاربری

نام کاربری برای مدیر‌کلی که در حال ساخت آن هستید.

رمزعبور و تکرار رمزعبور

این رمز عبور حساب مدیریت است، دقت کنید که این رمزرا به درستی در هردو فیلد وارد کرده باشید.

آدرس ایمیل

این آدرس ایمیلی است که حساب مدیریت با آن ساخته می‌شود.

Admin user screen

مرحله‌ی پایانی

تبریک می‌گوییم! شما با موفقیت مای بی‌بی خود را نصب کرده‌اید. شما می‌توانید پوشه‌ی install/ را برای جلوگیری از اجازه‌دادن به اجرای دوباره‌ی فرایند نصب پاک کنید. مای بی‌بی اجرا نمی‌شود مگر اینکه نصب‌کننده حذف شده‌باشد یا قفل شده‌باشد.

اگر شما می‌خواهید که پوشه‌ی نصب مای بي‌بی را قفل کنید، یک فایل به نام lock در پوشه‌ی install ایجاد کنید، تازمانی که این فایل وجود داشته باشید، مای بی‌بی اجازه‌ی اجرای فرایند نصب/بروزرسانی را نمی‌دهد.

Finishing screen

SSH Quick Install

اگر شما دسترسی SSH در سرور *nix خود دارید، می‌توانید با فرمان‌های زیر فرایند آماده سازی را انجام دهید.

نیاز‌ها:

 • access - Command Line Access to the Server
 • wget, aria2 (version >= 1.9.3), curl, or lynx - Command used, depends on which you choose. These should be present or installable on any *NIX (Linux, UNIX, or Mac) based server
 • unzip, mv, rm, and chmod - These are all required, and should all be present already on any *NIX based server

wget

wget --content-disposition http://www.mybb.com/download/latest -O mybb.zip
unzip mybb.zip "Upload/*"
mv Upload/* .
rm -Rf Upload mybb.zip
mv inc/config.default.php inc/config.php
chmod -R 0777 cache uploads inc/settings.php inc/config.php

curl

curl http://www.mybb.com/download/latest -o mybb.zip
unzip mybb.zip "Upload/*"
mv Upload/* .
rm -Rf Upload mybb.zip
mv inc/config.default.php inc/config.php
chmod -R 0777 cache uploads inc/settings.php inc/config.php

aria2c

aria2c http://www.mybb.com/download/latest -o mybb.zip
unzip mybb.zip "Upload/*"
mv Upload/* .
rm -Rf Upload mybb.zip
mv inc/config.default.php inc/config.php
chmod -R 0777 cache uploads inc/settings.php inc/config.php

lynx

lynx -crawl -dump http://www.mybb.com/download/latest > mybb.zip
unzip mybb.zip "Upload/*"
mv Upload/* .
rm -Rf Upload mybb.zip
mv inc/config.default.php inc/config.php
chmod -R 0777 cache uploads inc/settings.php inc/config.php

ویرایش در گیت‌هاب